szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ír kutatók kísérletéből kiderül, hogy nem egyformán látjuk a világot, nagy különbség lehet a vizuális jelek észlelésének sebességében. Ez pedig előnyhöz juttathat embereket, például a sportban.

Ha eddig bosszankodott azon, hogy miért érik el hamarabb a labdát mások, mint ön, akkor lehet, hogy most megkapja rá a magyarázatot. Vannak ugyanis olyan egyének, akik az egészen gyorsan, másoknál gyorsabban észlelik a vizuális jeleket, azok változásait – állítják a dublini Trinity College idegtudományi kutatói. Egy pislogásos kísérlettel bizonyították, hogy nem egyformán észleljük a szemmel látható jeleket, így egyesek valójában több vizuális információhoz férnek hozzá egy meghatározott időkeretben. Az a sebesség, amellyel a világot a szemünkkel érzékeljük, kicsit olyan, mint a monitorok frissítési gyakorisága, és a szakemberek időbeli felbontásnak nevezik. A Trinity College idegtudósai szerint jelenetős eltérések mutatkoznak az emberek között ebben a bizonyos időbeli felbontásban, vannak, akik másodpercenként több képet látnak.

A kutatók az úgynevezett a kritikus villódzási küszöb jelenségét használták feltételezésük igazolására. Ez – magyarázza a MedicalXPress – annak a maximális frekvenciának az értéke, amelyen az egyén még képes észlelni, hogy a fényforrás villódzik. Ha a fény a küszöbérték felett villog, akkor állandónak fogják látni a fényt. A kísérletbe bevontak egy része például mozdulatlannak látta a fényt, amikor az másodpercenként 35-öt villant, viszont voltak olyanok, akik még a másodpercenkénti 60 villanást is észlelték. Az is kiderült, hogy bár az emberek között jelentős különbségek lehetnek, az egyénen belül meglehetősen stabil tulajdonságról van szó.

„Nem tudjuk, hogy a vizuális időbeli felbontás ilyen eltérése hogyan befolyásolja a mindennapi életet, de feltételezhető, hogy a meglevő különbségek komoly szerepet játszhatnak olyan helyzetekben, ahol szükség lehet gyors helymeghatározásra vagy nyomon követésre” – mondta Clinton Haarlem, a PLOS One folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. Azt is hozzátette, hogy egyes emberek így előnybe kerülhetnek például a labdasportokban, vagy olyan versenyjátékok során, ahol a vizuális információk gyorsan változnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.