Melyik olaj megfelelő az autómhoz? – Íme, a legfontosabb tudnivalók egy minden sofőrt foglalkoztató témában

2024. ápr 11. 17:46
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Motorolaj utántöltés és olajcsere tudnivalók / Fotó: Auto Bild

Tudnivalók a motorolaj utántöltéséről és az olajcseréről / Fotó: Auto Bild

Olaj nélkül semmi sem működik a motorban. De melyik motorolaj a megfelelő? A sok rövidítés nem könnyíti meg a választást. A szakértő elmagyarázza, hogyan találja meg a legjobbat a kocsi számára.

A motoroktól függően a kenőanyagnak különböző követelményeknek kell megfelelnie. A megfelelő olaj kiválasztásához jó pár kóddal tisztában kell lenni, amelyek a motorolajokat osztályozzák. Azonban, ha valaha is állt már egy autóalkatrész-boltban a polc előtt, tudja, mennyi féle-fajta betű-kombinációra számíthat: ACEA, A3-98, VW 505.00, 5W-40 - mit jelent mindez? Milyen olajat válasszon? A legfontosabb tudnivalókat az Auto Bild munkatársa foglalta össze:

Miért fontos a sebességváltó-olaj cseréje?

Miért fontos a sebességváltó-olaj cseréje?

Mitől függ a motorolaj megnevezése?

SAE-osztály: A SAE a Society of Automotive Engineers rövidítése, egy olyan szervezet, amely különböző szabványokat határoz meg az autóiparban – köztük a motorolaj viszkozitását meghatározó SAE-osztályokat is. Az olajkód, például 5W30, az alacsony és magas hőmérsékleten mért viszkozitást adja meg. Az alacsony hőmérsékletű viszkozitás az elején található, a W betű a télre utalnak (angolul: winter). Minél alacsonyabb a szám, annál hidegállóbb az olaj. Az SAE 5W osztály azt tanúsítja, hogy az olaj –35 °C-ig jó folyási tulajdonságokkal rendelkezik. A második szám, ebben az esetben a 30, a meleg állapotban mért viszkozitást jelzi. Minél magasabb a szám, annál viszkózusabb marad az olaj magas hőmérsékleten, és annál rugalmasabb a kenőanyag.

ACEA specifikáció: Az ACEA egy szervezet: Association des Constructeurs Européens d'Automobiles (Európai Autógyártók Szövetsége). Az európai gyártók, mint például a VW és a Volvo, az ACEA-ban szerveződtek, és saját motorolaj-specifikációt hoztak létre. Ez az olajkód olyan betűkből áll, amelyek az olajat a járműtípushoz rendelik, valamint egy számból, amely a motorolaj teljesítményét írja le. Minél magasabb a szám, annál nagyobb teljesítményű az olaj. A betűk a következő járműtípusokat jelölik:

A: benzinmotoros autók (benzinmotorok).

B: dízelmotoros személygépkocsik és kishaszonjárművek

C: benzin- vagy dízelmotorral és modern kipufogógáz-feldolgozó rendszerrel (pl. részecskeszűrővel) felszerelt személygépkocsik.

E: Dízelmotoros tehergépkocsik

Ön tudja, mit jelentenek ezek a sárga útburkolati jelek? Tesztelje!

Ön tudja, mit jelentenek ezek a sárga útburkolati jelek? Tesztelje!

API-osztályok: Az úgynevezett API osztályozás az American Petroleum Institute szabványa. Ennek megfelelően az előírásokat az amerikai motorokra szabták. Itt a motorolajat betűkkel sorolják osztályokba. Alapvetően megkülönböztetnek S osztályú motorolajokat a benzinmotorokhoz és C osztályú olajokat a haszongépjárművek dízelmotorjaihoz. A dízel személygépkocsikra nincs szabvány. A hajtóműolajok számára létezik egy GL osztály is. További betűk jellemzik az olaj teljesítményét. A benzinmotorok esetében jelenleg az SJ, SL, SM és SN osztályokat használják. A korábbi osztályok csak régebbi autókhoz alkalmasak.

Az API SA osztály például az adalékanyagok nélküli motorolajat jelenti, amelyet legfeljebb klasszikus autókban használnak.

Gyártói kódok: Az olyan gyártók, mint a VW vagy a Mercedes, saját olajkódokkal rendelkeznek. Ez főként annak köszönhető, hogy a motorok egyre összetettebbek, az olajok pedig egyre erősebbek. A gyártók ezért folyamatosan tesztelnek, és csak bizonyos olajokat hagynak jóvá az adott motorokhoz.

A megfelelő motorolaj kiválasztása

Fontos odafigyelni a motorolajok gyártó általi jóváhagyására. Azt, hogy az adott gépkocsihoz melyik motorolaj alkalmas, a jármű kézikönyvében találja meg. Ha nincsenek gyártói jóváhagyások, akkor az ACEA vagy API előírásokra kell figyelni. Ha nincs kéznél a jármű kézikönyve, néha a szervizkönyv is segíthet. Alternatív megoldásként egyes olajgyártók online olajkeresőt kínálnak. Itt a jármű forgalmi engedélyében szereplő adatok megadásával könnyen megtalálhatja a megfelelő kenőanyagot.

Minden, amit a fékek cseréjéről tudni érdemes

Minden, amit a fékek cseréjéről tudni érdemes

Lehet más olajat választani?

Igen és nem. Amíg a fajták megfelelnek a gyártó előírásainak, addig a különböző olajok keverhetők. Nem számít, hogy milyen olajról van-e szó. Nem szabad azonban olyan olajat használni, amely nem engedélyezett a motorhoz. A részecskeszűrővel ellátott autókhoz például motorolajokra van szükség, mint az anélkül működő rendszerekhez. Amennyiben itt nem megfelelő elegyet használnak, a részecskeszűrő eltömődik. Ráadásul a viszkozitás sem mindegy, mivel az eltérő olajnyomás miatt károsodhat a motor. Ezzel egyidejűleg pedig a meglévő garancia érvényét veszítheti.

Jó tanácsok a motorolajjal és a cserével kapcsolatban

Rendszeresen ellenőrizze az olajszintet: a szakértő azt javasolja, hogy legkésőbb minden harmadik tankolás után ellenőrizze az olajszintet. Csak így csípheti el időben, hogy mikor és mennyi olajat kell pótolni, mert mire az olajjelző lámpa felvillan, már túl késő lehet.

Tartson az autóban motorolajat tartalékba: a benzinkúton vásárolt olaj általában meglehetősen túlárazott. Ráadásul nem minden gépjármű számára kapható motorolaj a töltőállomásokon. Amennyiben a műszerfalon felvillan a lámpa, azonnal cselekedni kell. Ezért a legjobb, ha mindig van egy liter olaj a csomagtartóban.

Divatosak, de veszélyesek lehetnek: ezekkel az autó-ajtókilincsekkel vigyázzon leginkább

Divatosak, de veszélyesek lehetnek: ezekkel az autó-ajtókilincsekkel vigyázzon leginkább

Rendszeres olajcsere: az olaj minimalizálja a súrlódást az alkatrészek között, ezáltal a motor kopását csökkenti. Idővel veszít jó tulajdonságaiból, ezért fontos a rendszeres csere. Legalább a gyártó által megadott intervallumot tartsa be!

Hosszú élettartamú olajok: a szakértők azt javasolják, hogy mellőzzük a 30 ezer kilométer feletti, hosszú olajcsere-intervallumokat, és helyette fix intervallumokat tartsunk be két olajcsere között. Erre az olyan alkatrészek védelmében lehet szükség, mint a turbófeltöltő és a vezérműlánc. A legjobb továbbra is, ha az autógyártó által ajánlott olajokat használjuk.

Vegye figyelembe, milyen utakra viszi az autót legtöbbet: a rövid távolságokat megtevő járműveket a megadottnál rövidebb időközönként kell szervizelni. Ennek oka, hogy a többségében rövid távú utakon nem melegszik fel rendesen az elegy, ezért az olaj öntisztító teljesítménye csökken.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

Auto Bild

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

Auto Bild olajcsere vezetési tippek autó

Játssz és nyerj!