szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hvg.hu ellátogatott Egerbe, hogy megtudjuk: milyen az a párt, amelyikkel a háta mögött futhat neki a júniusi választásoknak Magyar Péter. A hazai közélet új üstököse mögött régi motorosokat találtunk – és salátalevelekkel megspékelt lángost. Bábel Vilmos riportja.

  • Két hónap sem telt el Magyar Péter színre lépése óta, és már pártja is van, a Tisztelet és Szabadság Párt, azaz a TISZA, ezzel indulna a júniusi európai parlamenti választásokon. 
  • A TISZA-t két egri kötődésű férfi, Szabó Attila és Deák Boldizsár alapították 2020-ban, a párt székháza is Egerben van, a Dobó utcában, az alsó szinten egy lángosozóval.
  • Elutaztam Egerbe, hogy megnézzem az ellenzék- és kormányváltó erő épületét, és hogy beszéljek az alapítókkal. Egyikükkel, Deák Boldizsárral sikerült találkoznom is, azt mondta: pár napja kilépett a pártból.

26 fok van áprilisi 11-én Egerben, a Dobó téren minden második embernek fagylalt van a kezében. Át kell sétálnom a Dobó István szobra mögötti kis hídon, így jutok el a Dobó utcába, ahol a kávézóból, ruhaboltból, íjászboltból, palacsintázóból, ékszerüzletből és szabadulószobából álló házsor vége felé megtalálom a Tisztelet és Szabadság Párt, a TISZA székházát. Nehéz eltéveszteni, ki van rá írva nagy betűkkel a párt neve, az épületen magyar és EU-s zászló lobog. Képen, illetve az alapítók, Szabó Attila elnök és Deák Boldizsár alelnök videóin már láttam a Dobó István utca 16.-ot, de arra nem voltam felkészülve, hogy Magyar Péter pártja székházának aljában egy Bötye nevű lángosozót találok. Eszembe jut az Egri csillagok: „Ez a vár most az ország”.

Bábel Vilmos

Miután a hvg.hu megírta, hogy Magyar a TISZA választási nyilvántartásba vételét kérte a Nemzeti Választási Irodától, Magyar arról beszélt az RTL-nek, hogy több párttal is tárgyaltak, és próbáltak olyat keresni, amelyiknek az előélete és a programja beleillik a Talpra, Magyarok! Közösségének programjába. Magyar hangsúlyozta, hogy a párt neve is szerepet játszott a döntésben, mert a tisztelet és szabadság nagyon hiányzik a mai közéletből, a párt rövidített neve, a Tisza pedig „pozitív és örömteli konnotációval bír a magyar kultúrában és történelemben”. Ebben igaza van, ráadásul ugyanez elmondható a lángosról is, mindenképpen jobb ez így, mintha a pár ajtóval odébb lévő szabadulószoba lenne a pártszékház aljában. 

Bábel Vilmos

Nem mindennapi lángososról van ugyanis szó! A Dobó utcai Bötye nem strandbüfé, hanem a többnyelvű étlapból kiindulva nemzetközi jelentőségű lángoskölteményeket előállító étterem. Ráadásul, ha hihetünk a közvélemény-kutatásoknak, Magyarország egyik legnagyobb támogatottságú pártjának a székhelyével van egy címen. A helyiek azt mondják, az egész épület Szabó Attiláé, a TISZA alapító-elnökéé, a Bötye is tőle bérli az üzlethelyiséget. Szabót nem látják gyakran, de hetente, kéthetente azért megfordul a Dobó utcában, ilyenkor a pártiroda külön ajtaján megy fel az emeletre, bár otthonosan mozog a lángosozóban is. Van egy csengő az emeleti irodákhoz vezető ajtó mellett, de használata halva született próbálkozás, nem válaszol senki, abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán működik. Sem a Bötyében, sem a szomszédos üzlethelyiségekben nem tudtak segíteni, amikor Szabó elérhetőségéről kérdeztem, volt, aki egyáltalán nem akart nyilatkozni, mások csak látásból ismerték, aki pedig tudta a telefonszámát, nem szívesen adta oda. Ezért kénytelen voltam Szabó feleségét tárcsázni, neki ugyanis ki van írva a száma az épületre. Ő sem tudott segíteni, azt mondta, csak ingatlanokkal foglalkozik, és letette a telefont. Feltűnő volt, hogy bárhol érdeklődtem a párt vagy a vezetői után, mindenki azonnal tudta, hogy Magyar Péter új formációjáról van szó.

Bábel Vilmos

Mivel friss hír, hogy a TISZA lesz Magyar pártja, a lángosos egyelőre nem reagálta le a fejleményeket egy „Magyar Péter-lángossal”, mint a kiskőrösi pizzázó az „Orbán-pizzával”, így kénytelen voltam egy sima sajtos-tejfölöset enni. Illetve annyira azért nem sima, volt rajta ugyanis zöldség, a Bötye specialitása.

A magam részéről mindig is az volt az egyetlen bajom a lángossal, hogy a sok zsír és tejszármazék között néha feloldozhatnának egy kis friss zöldséggel, úgyhogy annak ellenére nagyon bejött, hogy sótlan volt. Amit én ettem, közel sem a legextrémebb, lehet kapni resztelt májasat és székelykáposztásat is, de én még a nap folyamán fel terveztem állni a székből, különösen, hogy nem messze a TISZA-háztól lakik a párt másik alapítója, Deák Boldizsár, akit még meg akartam látogatni. 

Bábel Vilmos

10 perc alatt átérek biciklivel Deák Boldizsár házához, Eger kertvárosiasabb részére. Deák épp száll ki a kocsiból, odalépek és megszólítom. Magas ember, közvetlenül beszél, de nem szívesen, bár az hamar lejön, hogy nem először kérdezi újságíró. Beszélgetés közben feltűnik, mennyire hasonlít Havas Henrikre. Deák korábban fideszes színekben volt önkormányzati képviselő Egerben, és mint korábban írtuk, a párttal nem önszántából szakított: amikor 2009-ben feloszlatták a Demeter Ervin, a körzet országgyűlési képviselője szerint „problémás” alapszervezetet, az újjáalakulóba nem vették fel. Egy időben az Egri Vízilabda Klub elnökségi tagja és a Rádió Eger tulajdonosa is volt, utóbbi hosszú ideig volt a város leghallgatottabb rádiója. 

2014-ben már a Schmuck Andor-féle Szociáldemokraták országgyűlési választási listáján bukkant fel a neve. Utóbbiról azt mondta, Schmuck kereste meg, hogy találkozna-e vele Budapesten, így amikor egyszer a fővárosban volt dolga, összefutottak, Schmuck pedig felkérte, hogy legyen a kampányfőnöke. Elvállalta, mert „szeret szervezni”, de soha nem volt Schmuck pártjának a tagja, azt se tudja, mi van vele, ráadásul állítása szerint még mindig lóg neki pénzzel (mármint Schmuck).

Nem először volt kampányfőnök, a Heves Megyei Hírlap 2010. augusztus 12-ei számában mint az önkormányzati választáson induló Együtt a Fejlődő Városunkért Egyesület jelöltjét és kampányfőnökét emlegeti. 2010-ben kiesett a közgyűlésből. 

A TISZA Párt weboldala

A TISZA Pártnak a honlapja szerint van egy másik alelnöke is, bizonyos Somodi Erzsébet, ő is rajta volt a Schmuck-féle Szociáldemokraták listáján, ráadásul 2014-ben polgármesterjelöltként is indult a VI. kerületben. Később kiderült, hogy hamis ajánlásokkal tudtak jelölteket állítani: átmásolták a Fidesz listájáról az adatokat, és odahamisították az aláírást. Somodi 106 szavazatot szerzett.

Amikor Magyar Péterről kérdezem Deákot, azzal hárít, hogy ő a napokban kilépett a pártból, ezért nem tud nyilatkozni. Kérdezzem Szabó Attilát. Szerinte egyébként jó programjuk volt, és elismeri azt is, hogy sok az átfedés Magyar Péterrel. Amikor arról kérdezem, hogy ha ez így van, miért lépett ki mégis a pártból, azt mondja: „75 éves vagyok, nem akarok már ezzel foglalkozni”. Magyarral egyszer találkozott, amikor lemondott az alelnöki tisztségéről és kilépett a TISZA-ból. Jelenleg Magyar Péter a párt alelnöke, Szabó Attila pedig maradt elnök. Magyar azt mondta az RTL-nek, adminisztratív okból: valószínűleg nem jegyezte volna be időben a vezetőváltást a bíróság, és nem akartak kockáztatni, hogy emiatt lemaradjanak a választásról. 

Visszatekerek a vasútállomásra, és közben azon gondolkozom, hogy az egri párt az első dolog, ami Magyar Péterrel a fővároson kívül történik, mióta elkezdte a politikai karrierjét. Deák Boldizsár szerint Magyar a neve miatt választotta ezt a pártot: „Tisztelet és Szabadság. És akkor az első két kezdőbetű: Tisza. Jó név, a tisztelet és szabadság is jó, és a Tisza, az a szent folyónk”.

Bábel Vilmos