szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2009 óta változatlan összegű családi pótlék emelésére vonatkozó ellenzéki javaslatot a kormánypártok régóta nem támogatják. Legutóbb ezt Hende Csaba, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke már-már lázárjánosi fordulattal indokolta: “aki nem dolgozik, az ne is egyék”.

Lázár János azóta is sokat emlegetett “akinek semmije nincs, az annyit is ér” kijelentéséhez hasonló sommás megállapítást tett párttársa, Hende Csaba, aki a parlament törvényalkotási bizottságának fideszes elnökeként április elején egy bizottsági vitában azt az érvet hozta fel a családi pótlék összegének emeléséről szóló ellenzéki javaslattal szemben, hogy el lehet menni dolgozni is, mivel az országban munkaerőhiány van. Úgy fogalmazott: 

mindenkinek módja van, aki dolgozni akar, hogy dolgozzon, és el is várható mindenkitől, hogy dolgozzon, mert aki nem dolgozik, az ne is egyék.”  

Mindez akkor hangzott el, amikor április 4-i ülésén a bizottság az LMP törvényjavaslatát tárgyalta a családi pótlék emeléséről. Az ellenzéki előterjesztés rögzítette, hogy a családi pótlék összege 2009 eleje óta változatlan, de az infláció közel 70 százalékos volt azóta, ami elértéktelenítette ezt az ellátási formát. Ezért javasolták az egyszülős családoknál a 150 százalékos, kétszülősöknél 100 százalékos emelést, aztán a későbbiekben pedig évente inflációkövető emelést. 

Csák János minisztériuma szerint álhír, hogy a kormány a családi pótlék kivezetésére készül

Ungár Péter kérdésére korábban nem tagadta egyértelműen ezt a lehetőséget a Kulturális és Innovációs Minisztérium.

Az LMP-s javaslat tárgysorozatba vételét – vagyis azt, hogy egyáltalán az Országgyűlés plenáris ülésére, szavazásra továbbítsák az ellenzéki javaslatot – korábban, március 5-én már leszavazták egy másik szakbizottságban, a népjóléti bizottságban, ezért került úgymond “másodfokon” az ügy a törvényalkotási testület elé. Ennek ülésén pedig elnökként Hende azzal érvelt, hogy korábban már 

részletekbe menő vita zajlott le, amelyben a családi pótlék kérdésében a Fidesz-KDNP és a baloldali pártok közötti filozófiai különbség is megfelelően feltárásra került”. 

Vagyis elvi alapon ellenzik a kormánypártok a családi pótlék emelését, ehelyett a munkaalapú társadalomban hisznek segélyalapú helyett, ahogyan azt már a Fidesz-KDNP politikusai többször elmondták – derült ki Hende hozzászólásából.

Részlet az időközben a parlament honlapjára feltöltött szó szerinti jegyzőkönyvből: 

Hende Csaba (elnök): (…) világos, hogy amikor 4 millió 700 ezer a foglalkoztatottak száma, történelmi csúcsponton vagyunk, amikor munkaerőhiány van az ország szinte minden területén, szinte minden ágazatban… (Gy. Németh Erzsébet: Ez nem így van, elnök úr!) Ez így van! (Gy. Németh Erzsébet: Nem így van!) Ez így van, kérem szépen, tessék a statisztikai adatokat megnézni! Akkor tehát természetesen mindenkinek módja van, aki dolgozni akar, hogy dolgozzon, és el is várható mindenkitől, hogy dolgozzon, mert aki nem dolgozik, az ne is egyék. (Gy. Németh Erzsébet: Ez egy jó mondat volt!) Úgyhogy ezt nyugodtan idézheti majd. (Gy. Németh Erzsébet: Elnök Úr! Ezt idézni fogjuk mindenhol!) Majd mindenhol tessék idézni! Tessék idézni! Csak nem kiragadva az összefüggéseiből, jó? Mert ön hajlamos erre, képviselő asszony. 

parlamenti jegyzőkönyv
hvg.hu

Ahogy a fenti jegyzőkönyv-részletből látszik, a DK kapott is az alkalmon, és most Hende orra alá dörgöli, amit mondott. Sőt, a hvg.hu-nak a DK-s Gy. Németh Erzsébet azt is hozzátette: a DK a duplájára emelné a családi pótlék összegét, amúgy pedig úgy véli, “őszinteségi rohamot kapott” Hende Csaba, amikor azzal söpörte le az asztalról a családi pótlék emeléséről szóló ellenzéki javaslatot, hogy „aki nem dolgozik, ne is egyék”. Gy. Németh ezt úgy fordította le:  

Ha tehát a Fideszen múlik, az állásukat elvesztő és a fizetésükből megélni képtelen szülők gyerekei nyugodtan éhen is halhatnak. Őket hagyta magára az Orbán-kormány a megélhetési válság kellős közepén.” 

Itt olvasható a bizottsági ülés teljes jegyzőkönyve, a lényeg a 17. oldalon lesz:

2404041

A Törvényalkotási Bizottság április 4-i ülésének jegyzőkönyve by tibor0lengyel