Mi lesz a magyar dohányosokkal? Utánajártunk, betilthatják-e a cigit hazánkban is

2024. ápr 21. 11:55
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
tilos a dohányzás-GettyImages

Angliában elkezdték betiltani a cigarettázást / Illusztráció: GettyImages

Irtózatosan sok betegséget okoz, de egészen brutális adóbevételek születnek belőle.

Gyakorlatilag betiltják a dohányzást Angliában egy készülő törvénnyel: büntetendő lesz dohánytermékek eladása a 2009. január 1-jén vagy később születetteknek. A jogszabály hatására ahogy telik az idő, minden évben egyre többek lesznek, akik nem juthatnak legálisan dohánytermékhez, a cigiző generáció pedig előbb-utóbb kihal.

A most 14-15 éves korosztály már soha nem vásárolhat cigarettát, és hosszú távon így az egész lakosság sem. Nagy-Britanniában évente 80 ezer haláleset köthető a dohányzással kapcsolatos betegségekhez, és a daganatok negyedét is a cigi okozza – ezekkel az adatokkal indokolják a példátlan szigort.

(A legfrissebb hírek itt)

Új-Zélandon terveztek nagyon hasonlót, de ott végül visszaléptek. Itthon pedig Lázár János dohányügyi biztosként állt elő ilyen tilalomtervezettel hat évvel ezelőtt, de az sem valósult meg. Lázár elképzelése szerint a 2020 után születetteknek lett volna tilos a dohánytermék vásárlása. Akkor azt mondta, szerinte a cigizés nem emberi jog, ugyanis „korlátozza a nemdohányzókat az egészséges élethez való alapvető jogukban”.

Miért dohányoznak az emberek, ha tudják, hogy a cigaretta öl?

Miért dohányoznak az emberek, ha tudják, hogy a cigaretta öl?

Azóta is évente mintegy 600 milliárd forintot füstölnek el honfitársaink. Fejenként évente 150 doboz cigit szívnak el a magyarok, egy-egy külföldi nyaralás árát, 2000 forintos cigarettával számolva 300 ezer forintot. A felmérések szerint 2,1 millióan dohányoznak hazánkban, ők 600 milliárd forintnál többet szívnak el évente.

A Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségének adatai szerint ennél is több pénz van a dohánybizniszben. Magyarországon nagyjából 5500 nemzeti dohánybolt működik, összesen 18 ezer munkahelyet tartanak fenn, és a dohányipar egyéb szereplőivel együtt 22 000 ember megélhetését adja az ágazat. A 2023-as évben a nemzeti dohányboltok forgalma elérte az 1200 milliárd forintot, amely az állam számára több mint 750 milliárd forint adóbevételt hozott. Ebben benne vannak a trafikok által forgalmazott egyéb termékek, például a szeszes italok is. A Blikk számításai szerint dohányos honfitársaink csak jövedéki adóra 296 milliárd forintot fizetnek be az államnak.

A cigaretta öl, sokba kerül az országnak, de az államnak is hatalmas üzlet / Grafika: Séra Tamás

A cigaretta öl, sokba kerül az országnak, de az államnak is hatalmas üzlet / Grafika: Séra Tamás

Lengyel Antal, a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége elnöke szerint aligha lehetne betartani itthon az angliaihoz hasonló jogszabályt, de kérdésünkre eljátszott a gondolattal, milyen következménye lenne Magyarországon a brit szigornak.

– Fiataloknak eddig is tilos volt dohányárut eladni, viszont egy ilyen törvénnyel nálunk a teljes belátási képességgel rendelkező, felnőtt vásárlók kezéből veszi ki az állam az önrendelkezési jogot. A határok relatív nyitottsága és az online kereskedelem miatt a forgalom egy az egyben áttevődne a feketepiacra, amellyel a szervezett bűnözői csoportok malmára hajtják a vizet. A megerősödő illegális dohányárusok pedig nem az állam ellenőrzése alatt végzik majd a tevékenységüket, nem fizetnek adót és nem lesznek gátlásaik a gyermekek számára való értékesítésben sem – vélekedett a szakember. Szerinte nem is lenne indokolt, mert a trafikosok már most is többmilliós bírságot vagy a végleges bezárást kockáztatják azzal, ha kiszolgálják a 18 év alatti vásárlókat.

Magyarország mégis élen jár a dohányzás okozta megbetegedési statisztikákban: csaknem kétszer annyian halnak meg tüdőrákban hazánkban, mint az EU-s átlag. Annak ellenére, hogy 2015 óta – jórészt az adóemelése miatt – kétszeresére nőtt a cigi ára: 9 éve még 1000 forint körül volt, most a duplája, és úgy látszik, ez sem tántorítja el a dohányosokat. Kérdés, hogy egy a britekhez hasonló tiltás csökkentené-e a cigizők számát?

Kiss Csaba nyíregyházi háziorvos támogatna egy ilyen törvényt hazánkban.

Kiss Csaba háziorvos

Kiss Csaba háziorvost leginkább a dohányzó kismamák tudják felmérgelni / Fotó: Blikk

– Legfelháborítóbb amikor a várandós kismamák és szoptatós anyukák dohányoznak, aztán behozzák a pár hónapos gyereket légzési nehézségekkel – sokszor egyértelmű, hogy miért is alakult ki – méltatlankodott a doktor.

A leszokás nehéz, de lehetséges, minden csak elhatározás kérdése, tette hozzá. Tapasztalatai szerint legtöbben akkor szoknak le, mikor már valamilyen egészségi probléma felmerül és el kell gondolkodni az életmódváltáson. A Budapesten élő Szabó F. Erzsébet 75 évesen egyik napról a másikra tette le a cigarettát tavaly november végén. Egy téli nyavalyától sokáig cudarul érezte magát és viszolygott a ciginek a gondolatától is. A torokgyulladás, köhögés sokáig elhúzódott, s mire a nyugdíjas asszony felépült, már nem kívánta és úgy döntött, akkor nem is gyújt rá többet.

Szabó F. Erzsébet 75 évesen tette le a cigarettát, lassan 5 hónapja nem gyújtott rá / Fotó: Zsolnai Péter

Szabó F. Erzsébet 75 évesen tette le a cigarettát, lassan 5 hónapja nem gyújtott rá / Fotó: Zsolnai Péter

– Néha eszembe jut, de amikor az utcán szembejön valaki, cigivel a kezében, értetlenül nézem, hogy miért csinálja. Teljesen jól elvagyok cigaretta nélkül, arról nem is szólva, hogy havi 20 ezer forintot megspórolok így! – mondta el a Blikknek. Erzsébet a brit tiltást mégsem tartja értelmesnek, szerinte az egyszerűen kijátszható, ha az ember megkér valakit, hogy vegyen neki is egy dobozzal.

Gyanakvóan olvasta brit cigitörvényről szóló hírt Till Attila műsorvezető is. Ő négy éve tette le a cigit, de már előtte is nagyon rossznak és egészségtelennek gondolta.

A már négy éve nem cigiző Till Attia műsorvezető szernt annyira sok pénz van a dohányiparban, hogy hihetetlennnek tűnik számára a brit tiltás / Fotó: Pozsonyi Zita

A már négy éve nem cigiző Till Attia műsorvezető szernt annyira sok pénz van a dohányiparban, hogy hihetetlennnek tűnik számára a brit tiltás / Fotó: Pozsonyi Zita

– Nem tudom elhessegetni a gondolatot, hogy valójában nem is a gyerekek egészségét akarják védeni, és nincs-e valaki haszonélvezője ennek a radikális változtatásnak. Ha valamit így kiszabályoznak a látható területről, akkor majd illegálisan fogják beszerezni. Ha pedig a szülők szívhatják, a gyerek majd általuk fog cigit szerezni, így nem sok értelme lesz az egésznek. De nehogy úgy tűnjön, hogy ellene lennék társadalmi jobbító szándéknak, csak annyira sok pénz van a dohányiparban, hogy szkeptikus vagyok – jelentette ki Tilla.

Az egyik budai trafikban dolgozó Márkus Tünde meglepődve fogadta, amikor megtudta, mire készülnek a britek.

Az egyik Nemzeti Dohányboltban dolgozó Márkus Tünde meglepődve fogadta, mikor megtudta mire készülnek a britek / Fotó: Blikk

Az egyik Nemzeti Dohányboltban dolgozó Márkus Tünde meglepődve fogadta, amikor megtudta, mire készülnek a britek / Fotó: Blikk

– Itt szerintem nehezen működhetne. Bár a 18 alattiaknak most is tilos vásárolni, megoldják úgy, hogy megkérnek valakit, vagy szereznek csempészcigit. Én is dohányzom, de ha nekem ha azt mondanák, hogy szokjak le, inkább bemennék a bozótosba cigizni – vélekedett az eladó.

Háromezerféle mérgező anyag

Funk Sándor addiktológus szerint a brit cigitörvény hosszabb távon radikálisan csökkenteni fogja a dohányzók számát a szigetországban, mert a kamaszkori lázadás időszakát leszámítva az emberek többsége betartja a törvényeket.

Dr. Funk Sándor

Dr. Funk Sándor

– Persze ilyenkor fel szokták idézni, hogy Amerikában a tízéves alkoholtilalom idején az alvilág tette rá a kezét az ágazatra. Csakhogy a cigaretta nem okoz olyan erős függőséget, mint az ital. Ha helyesen alkalmazzák a törvényt, alkalmas lehet a dohányzás visszaszorítására. Szükség is lenne rá, mert a dohányfüst 3000-féle mérgező anyagot tartalmaz, nemcsak tüdőrákot, de COPD-t, oxigénhiánnyal járó halálos megbetegedést is okoz. Szerencsére ezt már tudják az emberek, és megváltozott a hozzáállásuk a témához – jegyezte meg a doktor.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

dohányzás

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

cigi dohányzás betiltás adóbevételek tiltás Magyarország

Játssz és nyerj!