Női példaképeket keres az IVSZ és a WiTH

forrás: Prím Online, 2023. december 12. 19:20

Második alkalommal hirdeti meg a „40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társasági, szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégájukat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2024. január 26-ig várják a szervezők.

Az Európai Unióban jelenleg több mint 9 millió infokommunikációs szakember dolgozik, azonban csupán 18,9 százalékuk nő*. Ez a probléma Magyarországon sem ismeretlen. Hazánkban az informatikai területen dolgozó nők aránya 13,6 százalék, amely jóval alatta marad az uniós átlagnak.**  Az IVSZ és az Egyenlítő Alapítvány kutatása***  alapján az elmúlt húsz évben az informatika szakon tanuló nők aránya visszaesett Magyarországon: míg a 2000-es évek elején a hallgatók negyede volt nő, ma ez az arány csupán a 15 százalékot éri el.

 

Példaképeken keresztül javítanák a női szakemberek megítélését a digitális gazdaságban

 

Az IVSZ és a WiTH már második alkalommal keresi digitális gazdaság és a technológia (IKT) területén dolgozó 40 év feletti női példaképeket azzal a céllal, hogy elismerje a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában. A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaiként tudásukkal és tapasztalatukkal elengedhetetlenek az eredményes munkavégzéshez.

 

„A tavalyi pályázat iránti nagy érdeklődés és az Egyenlítő Alapítvánnyal közös kutatásunk eredményei is azt mutatják, hogy a különböző női karrierutak megismerése elengedhetetlen az idáig férfias területként elkönyvelt STEM-szakmák népszerűsítésében. Figyelembe véve a szektorban még mindig fennálló munkaerőhiányt, illetve a nők alacsony arányát, nem volt kérdés, hogy idén újra keressük a női példaképeket, hiszen ezzel a tevékenységgel is rá tudjuk irányítani a figyelmet a digitális gazdaság sokszínűségére és fejlesztésének jelentőségére” – kommentálta az idei díj kiírását Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.

 

 

„A WiTH legfontosabb célkitűzései között szerepel, hogy a lehető legkreatívabb módon erősítse a digitális szektorban dolgozó nők láthatóságát. Az X generációs nők, az iparágat jellemző férfi dominancia és a fiatalabb generációk munkaerőpiacra lépése miatt különösen érzékeny pozícióban vannak, annak ellenére, hogy számos különleges és példaértékű karrierutat ismerünk ebben a csoportban. Ezt támasztja alá a tavaly első ízben kiírt pályázatra érkezett nagy számú pályázati munka is. Számunkra nem volt kérdés, hogy idén is folytassuk a női példaképek keresését, ezzel is jó és követendő példát állítva a szektorban” – mondta el Flakstad Emőke, a Women In Technology Egyesület elnöke.

 

A pályázat részletei

 

A pályázaton 2024. január 26-ig jelölhetnek példaképeket a szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, kormányzati hivatalok, civil szervezetek vagy oktatási intézmények. Egy szervezet több pályázatot is benyújthat. 

 

Idén négy kategóriában várják a 40. életévüket betöltő nők jelöléseit a szervezők. Innovátor díjat nyerhet, aki a technológiai és informatikai munkakörben kiemelkedő eredményeket ért el. Az Inspiráló nő kategóriába azokat a nőket várják, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció, az informatika, az infokommunikáció, a hírközlés és az elektronikai szektor elismertségéért. Az év csapatjátékosa az informatika, a távközlés, a technológia területén, mérnöki munkakörben és az IKT szektorban (beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket) ért el kiemelkedő teljesítményt beosztásától függetlenül, és tudása, tapasztalata, a szervezetben betöltött szerepe elengedhetetlen az eredményességhez. Továbbá Különdíj az oktatásért díjban részesül, aki példaként szolgál a pedagógusi munkásságáért, maradandót alkotott a reál tantárgyak (matematika, fizika, kémia, informatika) népszerűsítésében és a tehetséggondozás területén. 

 

A jelöltek elismeréséről Bíráló Bizottság dönt, a tagok között nők, férfiak, különböző korú, munkakörű és beosztású szakemberek is képviseltetik magukat a sokszínűség jegyében. A díjakat előreláthatólag 2024 februárjában adják át. A pályázatról az IVSZ és a Women in Technology Hungary honlapján érhető el bővebb információ.

 

A tavalyi pályázaton az IVSZ és a WiTH közös zsűrije díjazta Tóth Máriát, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatóját, Izsóné Benkő Margitot, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. információ architektúra tervezési igazgatóját, valamint Nagy Nellyt, a My Food Protocol AI Analytics Kft. alapító-vezérigazgatóját. A zsűri továbbá az „Oktatásért” különdíjjal ismerte el Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság alelnökének munkáját. 

 

_________________________

*Eurostat, 2022

**Európai Bizottság, 2023

***IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége, 2023

Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

Kreatív megoldásokkal építenének fenntartható jövőt a Zöld kód pályázat döntősei

Március 23-án rendezte meg a Vodafone Magyarország Alapítvány a Zöld Kód – Kódolj a holnapért! pályázat döntőjét. A legjobb ötletekkel érkezett csapatok közül a fiatalabb korosztályt egy Scratch-meccs várta, míg a nagyobbak szakmai mentorok segítségével valósíthatták meg a fenntarthatósági problémákra reflektáló robotötleteiket. A 6 millió forint összdíjazású pályázattal a Vodafone Magyarország Alapítvány célja, hogy a fiatalokat arra buzdítsa, gondolkodjanak és tegyenek azért, hogy a digitalizációt a fenntartható jövő szolgálatába állítsák.

2024. március 27. 15:08

Női szakemberekkel mutat példát a fiataloknak az IVSZ és a WiTH

Március 20-án délután második alkalommal adták át az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) együttműködésében meghirdetett 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén pályázat díjait. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán megrendezett gálán négy kategóriában hirdettek nyertest, továbbá a szakmai zsűri egy olyan különdíjat is átadott, amellyel minden évben egy, a szakterületén kiemelkedően teljesítő pedagógus munkáját ismerik el.

2024. március 21. 17:55

Napelemes pályázat: ezek az akkumulátorok legnagyobb buktatói

Senki nincs még elkésve, aki igényelni szeretné a napelemekből és energiatárolóból álló rendszerekre kiírt Napenergia Plusz Program vissza nem térítendő támogatását, de elővigyázatosnak kell lenni. Házi Ádám, a Wagner Solar Hungária Kft. fejlesztési igazgatója felhívta rá a figyelmet, hogy nem minden akkumulátor tudja működtetni a rendszert áramszünet esetén, de arra is ügyelni kell, hogy a telepített eszközök kompatibilisek legyenek egymással. A szakértő szerint érdemes olyan kivitelezővel együtt dolgozni, aki a pályázat megvalósítása után is a rendelkezésünkre áll.

2024. március 14. 13:04

Digitális készségek fejlesztését célzó hazai projektek indulhatnak egy rangos európai díjért

Az Európai Digitális Készségfejlesztési Díj keretében öt kategóriában díjazzák a kontinensen élő emberek digitális kompetenciákkal való felvértezése iránt elkötelezett európai, köztük magyarországi projekteket és szervezeteket. Az IVSZ szerint a digitális készségek fejlesztése a gazdaság versenyképessége szempontjából elengedhetetlen – hiszen a hazánkban élő 16-74 év közötti felnőttek fele nem rendelkezik alapszintű digitális kompetenciákkal, pedig ezek nem csak a hétköznapi ügyintézést könnyítik meg, hanem a munkahely megtartásában és megszerzésében is fontos szerepük van. Ezért is különösen fontos összegyűjteni és megmutatni a készségfejlesztéssel kapcsolatos nemzetközi és hazai jó gyakorlatokat minél szélesebb körben. 

2024. március 7. 17:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50