szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Google Maps gyakran használ helyadatokat például arra, hogy segítse a felhasználóknak kideríteni, egy adott hely mennyire zsúfolt épp. Az ilyen, helyadatokkal kapcsolatos információk védelmére már eddig is több lehetőséget kínált a Google (például egy inkognitó módot), de most újabb módszerekről rántották le a leplet.

Az első újítás a Helyelőzményeket (Location History) érinti. Ez egy alapértelmezés szerint kikapcsolt szolgáltatás, mely menti, merre jártunk és mikor – így egy idővonalon lehet nosztalgiázni. Az ilyen adatokat a Google Térkép hamarosan az eszközre menti, nem felhőbe, ami egy biztonságosabb megoldás.

Google

Itt azonban felmerülhet, mi történik új készülékre költözéskor, de egy biztonsági mentés segítségével a jövőben is lehetőség lesz a helyadatok migrálására a felhő közbeiktatásával. Ráadásul ezt a mentést titkosítja a Google, így az ígéret szerint senki – még maga a cég – sem férhet hozzá az abban foglalt információkhoz.

Google

A technológiai óriás bejelentése arra is kitér, hogy az automatikus törlés funkcióban is változás áll be: eddig 18 hónap után törölték a helyadatokat, de ez a jövőben 3 hónapra módosul. Mindezt szabadon felül lehet bírálni, sőt, teljesen ki is kapcsolhatja a felhasználó az automatikus törlést.

Az eddig taglalt újdonságokat 2024-ben, fokozatosan fogja bevezetni a Google a Térképekben, iOS-en és Androidon egyaránt. A felhasználók egy értesítést fognak kapni, amint náluk elérhetővé váltak a funkciók.

Nyissa meg a Google Térképet - ha nincs szerencséje, már láthatja, min megy most a háborgás

Az utak, az erdők és a víz ábrázolásának színét is megváltoztatta térképszolgáltatásában a Google. Az újítás a jelek szerint sokaknak nem tetszik.

A Google szintén bevezeti az adott helyzet kapcsolódó valamennyi adat törlésének lehetőségét is, így például egy cukrászdához kapcsolt kereséseket, útvonaladatokat, valamint azt is könnyen lehet majd törölni, hogy mikor jártunk ott. Ez a lehetőség már a következő hetekben elérhető lesz mindkét mobilos operációs rendszeren.

Végezetül, egy hasznos apróság is megjelenik a szolgáltatásban: ha megérintjük a helyzetünket jelölő kék pöttyöt, több beállítást is könnyedén ellenőrizhetünk és módosíthatunk, például a helyelőzményekkel kapcsolatban is.

Google

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.